Skip to content

84 Mcadoo Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block1702
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
31%
Improvement Value:$166,200
69%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,514+6.7%
2024$7,980+1.2%
2023$7,883+1.9%
2022$7,738+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 6169, Page 1965

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6155, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1954