Skip to content

19 Pasadena DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block1712
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
33%
Improvement Value:$190,500
67%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+6.7%
2024$9,460+1.2%
2023$9,345+6.5%
2022$8,772+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6186, Page 876Recorded1/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 2908, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1960