Skip to content

31 Pasadena DrTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block1712
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
29%
Improvement Value:$229,900
71%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,442+6.7%
2024$10,725+1.2%
2023$10,595+6.5%
2022$9,946+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 6199, Page 1956Recorded8/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 4370, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 3227, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1977