Skip to content

25 Pasadena DrTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block1712
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
32%
Improvement Value:$199,700
68%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,392+6.7%
2024$9,741+3.9%
2023$9,373+6.7%
2022$8,783+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,100DeedBook 6460, Page 1553Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1977