Skip to content

58 Cranbrook Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block1715
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S CB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$181,400
65%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,846+6.7%
2024$9,229+1.2%
2023$9,117+6.5%
2022$8,558+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 3645, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1962