Skip to content

12 Brampton WayTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block1713
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$183,000
65%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+6.7%
2024$9,314+1.2%
2023$9,202+6.5%
2022$8,638+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2138, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1962