Skip to content

80 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block1715
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$189,100
66%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+6.7%
2024$9,417+1.2%
2023$9,303+6.5%
2022$8,733+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3608, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1958