Skip to content

64 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block1715
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
22%
Improvement Value:$366,900
78%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,577+6.7%
2024$15,537+1.2%
2023$15,349+6.5%
2022$14,408+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3817, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1961