Skip to content

363 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block1715
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
38%
Improvement Value:$141,000
62%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+6.7%
2024$7,511+1.2%
2023$7,420+6.5%
2022$6,965+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 6199, Page 604Recorded8/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$170,400
DeedBook 3788, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1956