Skip to content

710 Daniels Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block1716
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
36%
Improvement Value:$152,400
64%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+6.7%
2024$7,874+1.2%
2023$7,779+6.5%
2022$7,302+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 6249, Page 346Recorded5/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970