Skip to content

54 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block1816
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
30%
Improvement Value:$235,000
70%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+36.8%
2024$8,660+1.2%
2023$8,556+6.5%
2022$8,031+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 6234, Page 1099Recorded11/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6234, Page 1099

Property Built

Built

Year Built: 1978