Skip to content

11 Bainbridge Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block1717
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
32%
Improvement Value:$227,400
68%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+6.7%
2024$10,976+1.2%
2023$10,843+6.5%
2022$10,178+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5690, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 4961, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$86,025
DeedBook 2149, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1980