Skip to content

27 Crestwood Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block1721
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
32%
Improvement Value:$228,300
68%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+6.7%
2024$11,085+1.2%
2023$10,951+6.5%
2022$10,279+2.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$75,770
DeedBook 2105, Page 954