Skip to content

7 Manor RdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block1721
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
31%
Improvement Value:$220,800
69%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+6.7%
2024$10,646+1.2%
2023$10,517+6.5%
2022$9,872+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$346,000
DeedBook 4863, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3637, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1980