Skip to content

561 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1721
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
29%
Improvement Value:$241,400
71%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+6.7%
2024$11,167+8.2%
2023$10,318+6.5%
2022$9,685+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft2,180DeedBook 6430, Page 359Recorded2/11/2021

Property Sale

SaleMulti
$419,872
DeedBook 5402, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 2455, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1985