Skip to content

553 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jul 24, 1996

Property Information

Block1721
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
31%
Improvement Value:$216,800
69%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+6.7%
2024$10,451+1.2%
2023$10,324+6.5%
2022$9,691+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 3101, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1985