Skip to content

597 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1979

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 18, 1991

Property Information

Block1723
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,700
32%
Improvement Value:$222,600
68%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+6.7%
2024$11,029+1.2%
2023$10,895+6.5%
2022$10,227+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 2555, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1979