Skip to content

280 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block1723
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
28%
Improvement Value:$257,900
72%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+6.7%
2024$11,831+5.9%
2023$11,169+6.5%
2022$10,485+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,124DeedBook 6437, Page 1434Recorded4/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3018, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1975