Skip to content

16 Valley RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 13, 2000

Property Information

Block1719
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
34%
Improvement Value:$208,700
66%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,062+6.7%
2024$10,368+1.2%
2023$10,243+6.5%
2022$9,615+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3809, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1985