Skip to content

491 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block1725
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
33%
Improvement Value:$208,500
67%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,931+6.7%
2024$10,246+1.2%
2023$10,122+6.5%
2022$9,501+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 6285, Page 1900Recorded5/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2778, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1975