Skip to content

22 Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2014

Property Information

Block1732
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
16%
Improvement Value:$144,300
84%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+6.7%
2024$5,655+1.2%
2023$5,586-6.3%
2022$5,963+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3870, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1920