Skip to content

19 Park LaTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Jun 7, 2010

Property Information

Block1732
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
28%
Improvement Value:$47,600
72%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,329+6.7%
2024$2,183+1.2%
2023$2,157-6.3%
2022$2,302+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 6057, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 5420, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5067, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 4280, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 3913, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1920