Skip to content

20 Park LaTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block1733
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
30%
Improvement Value:$41,100
70%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,079+6.7%
2024$1,949+1.2%
2023$1,925-6.3%
2022$2,055+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,500
Sq Ft1,020DeedBook 6473, Page 112Recorded1/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5954, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1920