Skip to content

232 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block1739
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
18%
Improvement Value:$82,400
82%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,542+6.7%
2024$3,320+41.1%
2023$2,353-6.3%
2022$2,511+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000
Sq Ft1,531DeedBook 6428, Page 1717Recorded2/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920