Skip to content

8 Libby CourtTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block1890
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$147,900
75%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+6.7%
2024$6,514+1.2%
2023$6,435-3.3%
2022$6,652+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6352, Page 106Recorded12/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 4841, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 5030, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 2347, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1985