Skip to content

187 Atlantic AveTrenton, NJ 08609

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2002

Property Information

Block1741
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
28%
Improvement Value:$86,900
72%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243+6.7%
2024$3,977+1.2%
2023$3,929-6.3%
2022$4,194+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 2942, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1950