Skip to content

210 Norway Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block1749
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
20%
Improvement Value:$94,200
80%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,158+6.7%
2024$3,898+1.2%
2023$3,850-6.3%
2022$4,110+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,712DeedBook 6609, Page 297Recorded11/13/2025

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5343, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 3692, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1920