Skip to content

2003 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block1883
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
25%
Improvement Value:$135,600
75%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+6.7%
2024$5,942+1.2%
2023$5,870-6.3%
2022$6,266+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 5001, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4731, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 2377, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1940