Skip to content

1699 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block1759
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
26%
Improvement Value:$128,200
74%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+6.7%
2024$5,694+1.2%
2023$5,625-6.3%
2022$6,005+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6210, Page 1245Recorded1/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5865, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920