Skip to content

2448 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Nov 2, 1993

Property Information

Block2023
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1.5S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,463
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
20%
Improvement Value:$124,800
80%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,515+6.7%
2024$5,169+1.2%
2023$5,107-3.3%
2022$5,279+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2742, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1930