Skip to content

27 Donald DrTrenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block1759
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
32%
Improvement Value:$92,100
68%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+6.7%
2024$4,469+1.5%
2023$4,405-6.3%
2022$4,702+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,462DeedBook 6490, Page 1372Recorded6/30/2022

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2471, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1927