Skip to content

1687 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block1759
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
34%
Improvement Value:$87,300
66%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,634+6.7%
2024$4,343+1.2%
2023$4,291-6.3%
2022$4,580+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,782
Sq Ft1,462DeedBook 6477, Page 1023Recorded3/9/2022

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3142, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1920