Skip to content

10 Brockton RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 5, 2003

Property Information

Block1776
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
41%
Improvement Value:$116,700
59%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+6.7%
2024$6,550+1.2%
2023$6,471+1.9%
2022$6,352+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4689, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1953