Skip to content

8 Brockton Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block1776
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
40%
Improvement Value:$122,700
60%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+6.7%
2024$6,765+1.2%
2023$6,683+1.9%
2022$6,560+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 3266, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1953