Skip to content

1146 Klockner RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block1776
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
41%
Improvement Value:$104,700
59%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+6.7%
2024$5,860+1.2%
2023$5,789+1.9%
2022$5,682+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,293DeedBook 6386, Page 1234Recorded11/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953