Skip to content

2201 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block1773
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
38%
Improvement Value:$278,800
62%
Total Assessment$449,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,851+6.7%
2024$14,857+1.2%
2023$14,677+1.9%
2022$14,407+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,592DeedBook 6542, Page 1889Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$362,500
Sq Ft2,592DeedBook 6455, Page 1446Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960