Skip to content

450 State Hwy 33Trenton, NJ 08619

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 1978

Property Information

Block1805
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,436
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$543,800
35%
Improvement Value:$1,010,000
65%
Total Assessment$1,553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,756+6.7%
2024$51,322+1.2%
2023$50,700+6.5%
2022$47,593+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975