Skip to content

48 Getz AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block1805
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
36%
Improvement Value:$131,300
64%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+6.7%
2024$6,781+1.2%
2023$6,699+1.9%
2022$6,576+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950