Skip to content

2539 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block1805
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description1S M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage817
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
47%
Improvement Value:$72,900
53%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+6.7%
2024$4,548+1.2%
2023$4,493+1.9%
2022$4,411+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft817DeedBook 6209, Page 1533Recorded1/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920