Skip to content

49 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 28, 2005

Property Information

Block1816
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
38%
Improvement Value:$159,800
62%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+6.7%
2024$8,479+1.2%
2023$8,376+6.5%
2022$7,863+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5242, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1970