Skip to content

39 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block1816
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
37%
Improvement Value:$156,600
63%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,775+6.7%
2024$8,224+1.2%
2023$8,125+6.5%
2022$7,627+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4645, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$152,888
DeedBook 3446, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1970