Skip to content

81 Van Sant Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block1816
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
31%
Improvement Value:$210,200
69%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+6.9%
2024$9,864+1.3%
2023$9,741+6.7%
2022$9,129+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$182,500
DeedBook 3129, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1970