Skip to content

38 Florall AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block1825
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,569
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
22%
Improvement Value:$265,600
78%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+6.7%
2024$10,292+1.2%
2023$10,168+6.5%
2022$9,544+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,569DeedBook 6569, Page 976Recorded9/23/2024

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2746, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1960