Skip to content

33 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block1830
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$125,000
60%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,007+1.7%
2018$5,908+8.2%
2017$5,461+1.7%
2016$5,368+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 6308, Page 1046Recorded11/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3702, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1955