Skip to content

45 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2014

Property Information

Block1830
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
40%
Improvement Value:$131,100
60%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+6.7%
2024$7,227+1.2%
2023$7,139+6.5%
2022$6,702+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955