Skip to content

47 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Mar 28, 1985

Property Information

Block1830
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$157,000
65%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+6.7%
2024$7,927+1.2%
2023$7,831+6.5%
2022$7,351+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2286, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1955