Skip to content

53 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block1830
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
36%
Improvement Value:$145,800
64%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+6.7%
2024$7,537+1.2%
2023$7,446+6.5%
2022$6,990+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5887, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$214,872
DeedBook 4514, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 3728, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1955