Skip to content

30 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1945

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 27, 2004

Property Information

Block1839
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
38%
Improvement Value:$137,800
62%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+6.7%
2024$7,382+1.2%
2023$7,293+6.5%
2022$6,846+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 4755, Page 221

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3733, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1945