Skip to content

522 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block1841
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
40%
Improvement Value:$141,100
60%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+6.7%
2024$7,812+1.2%
2023$7,717+6.5%
2022$7,244+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 6177, Page 1593Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900