Skip to content

18 Arrowwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block1722
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
36%
Improvement Value:$177,300
64%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+6.7%
2024$9,189+1.2%
2023$9,078+6.5%
2022$8,521+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 6296, Page 792Recorded8/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$279,500
DeedBook 6159, Page 1901

Property Sale

SaleMulti
$276,000
DeedBook 4436, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 3535, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1980